Letní soustředění Plasy 18.8.2001

Klíček hledal v Plasech poklad
Děti z řevnického souboru trávily své letní soustředění na západě Čech

Plasy - "Jé, strašidlo," lekne se malý tanečník z Klíčku Věnek Bonuš, když se před ním na dřevěné lávce objevím já v převleku víly. Je krátce po jedenácté hodině večer, tmavou cestu v lese ozařuje jen světlo několika svíček. Členové řevnického folklornfho souboru Klíček, kteří tráví předposlednf prázdninový týden na soustředění v Plasech, se právě vydali na noční bojovku.
Místem letošního soustředění malých řevnických tanečníků se staly západočeské Plasy, přesněji zdejší rekreační zařízení Vlaštovka.
"Nejsme tady ale sami, v dalších patrech tu s námi bydlí fotbalisti a tanečníci rock and rollu," popisuje spolubydlící vedoucí souboru Ludmila Chroustová. Spolu s dalšími vedoucími-pomocníky, babičkou roztleskávačkou Věrou Hrubou, Ivanou Zrostlíkovou a jediným mužem vedení Honzou Martínkem, připravili pro více než dvacítku svých svěřenců bohatý program.

Dámy z Njú Jorku
Hned první den se dětem zjevil duch opata Bohuslava. Tomu mají tanečníci svými dobrými skutky a soutěžemi pomoci dojíti posmrtného pokoje.
"Všechny děti se do hry hned zapojily. Je úžasné vidět, jak velcí pomáhají malým," pochvaluje si Chroustová.
Prckové jsou - jak se zdá - častými převleky vedoucích nadšeni. Nejinak je tomu i u dospělých. "Úžasně se tady vyblbneme, uspořádali jsme tu dokonce svatbu. Kromě nevěsty a ženicha nechyběli ani svědkové, družičky, měli jsme i prstýnky," raduje se věčně usměvavá 'babička' Hrubá, zatímco se halí do dalšího z převleků.
"Každé ráno si ale unaveně říkáme, že to nepřežijem," dodává její dcera Ivanka.
Tentokrát trojice Hrubá, Veselá, Chroustová oděná do šatů sešitých k sobě předvádí taneční kreace česky pějících dam z 'Njú Jorku'.
Se soutěžemi si dětští členové tří družstev Olympic, IQ 007 a No Names vědí vždy rady. Sehrát pantomimou lidovou písničku, či na jinou lidovku vymyslet nový text pro ně není žádný problém. Ale prý je baví i odpolední taneční tréninky. Ovšem poklad se jim napoprvé najft nepodařilo. Úspěšnější byli až právě během noční bojové hry.

Dvě bojovky
Třebaže původni záměr byl, že děti půjdou po jednom a bez baterky, nakonec se do tmy tmoucí vydávaly po trojicích a se svítilnami.
"Já jsem se hrozně bála, tak jsem si s sebou musela vzít bodyguardy," svěřuje se tančící víle školačka Lenka Zrostlíková, zatimco se pevně drží za ruce svých dvou ochránců - Vaška Chadimy a Miloše Dezorta. Noční akce končí na fotbalovém hřišti, kde mezi plápolajícími loučemi děti hledají poklad. I když bojovka měla být tímto úkolem završena, pokračuje ještě na ubytovně. Anička Chomátová a Eliška Zelendová totiž ztratily klíč od pokoje, z přenocování na chodbě je vysvobodil až příchod Honzy Martínka, který jejich klíček opatroval.
Následující den se řevnická výprava vydala na prohlídku plaského kláštera, kde ji opět uvítal chřadnoucí opat Bohuslav. Navíc se tu děti setkaly s kominíkem.

Pavla ŠVÉDOVÁ

Hlavní strana Akce Zkoušky Historie Fotogalerie