Karlštejnské vinobraní 29.-30.9.2001

Starostu bolela po víně hlava

Karlštejn - Šesté karlštejnské vinobraní oslavili obyvatelé podhradí i jeho návštěvníci velkolepě. Předminulý víkend přijelo vzdát hold českému panovníkovi Karlu IV. na 'jeho' Karštejn skoro dvacet tisíc lidí.
Kulturní program začal v sobotu 29. září pod hradem již před desátou dopoledne. Naproti zdejšímu Muzeu betlémů se rozestoupili malí pištci z Českého Krumlova a na úvod spustili dobovou skladbu zvanou pavana, při níž se na silnici roztančilo osm párů v historických kostýmech.
Po půl hodině vystřídala Českokrumlovské řízná dechovka Berouňačka. Opodál už se připravovali malí tanečníci z Řevnického souboru Klíček.
"Teď, když máte jít tancovat, se chce všem na záchod", kroutí hlavou vedoucí souboru Ludmila Chroustová. Nakonec ale nekompromisně pouští muziku. Poslechnout si Řevnické děti přichází i divadelnice a prodavačka Alena Říhová, která si na chvíli odskočila z nedalekého obchůdku.
"Ještě nemají pro Elišku kostým. Museli jí šaty nechat přes noc ušít. Snad to stihnou" vysvětluje okolostojícim Říhová.
U silnice vedoucí ku hradu vyhrávají staropražské šlágry i muzikanti třebaňské hudební skupiny Třehusk v kostýmech žižkovských Pepíků.
"Jste lepší než ten burčák, co tu prodávají", zalichotil Třehusku jeden z kolemjdoucích. Časem ale vyšlo najevo, že letošní "mladé víno" za mnoho nestálo.
Věže karlštejnské pomalu vystupují z mlhy. Když se od řeky ozývá pronikavé bubnování zvěstující příjezd císaře, svítí už sluníčko. Muzikanti Třehusku proto odkládají nadbytečné vrstvy oblečeni, basista Miroslav Kus za hlasitého povzbuzováník olegů sundavá i jégrovo spodní prádlo.
V čele historického průvodu jde majestátně velbloud, za ním pak jede několik rytířů na koních. V sedle se nese i císař Karel IV., kterého si - stejně jako vloni - zahrál ochotník Zdeněk Krajíček z Českého Krumlova. V kočáře za ním následuje nejen Karlova choť Eliška, ale i starosta obce Miroslav Ureš a kastelán Jaromír Kubů. Za průvodem jde několik stovek lidí.
Karlštejnské hospůdky, restaurace i terasy žijí celý slunečný den, pořádně rušno je i vpodvečer a také na vinařské tancovačce, která se v šest hodin rozjíždí v hostinci U Janů.
"Bylo to strašné. Každý si chtěl se mnou jako se starostou připít", stěžoval si na bolest hlavy v neděli ráno první radní Miroslav Ureš. To už bylo v Karlštejně o poznání klidněji - ubylo návštěvníků, jídla i členů průvodu. Starosta si ale poslední zářijový víkend pochvaloval.
"S letošním ročníkem vinobraní jsem spokojen. Přišlo asi o čtyři tisíce lidí více než vloni", řekl NN Ureš při obhlídce podhradí. V tu chvíli už zase Karlštejnem znovu zněla dechovka, folklor i staropražské písničky.

Pavla ŠVÉDOVÁ

Hlavní strana Akce Zkoušky Historie Fotogalerie