Odpoledne s Klíčkem 2.12.2002

Druhého prosince bylo v sále řevnického Zámečku rušno. Sešel se zde nejen Klíček, ale i filmový štáb paní Jitky Bohušové. Všichni měli před sebou nelehký úkol – natočit pásmo lidových tanců. Ve tři hodiny bylo vše připraveno, děti i technika nažhavena. Nejprve si tanečníci i kameramani zkusili vše na nečisto, aby se potom mohlo jet na ostro. Jako první byly na řadě mladší děti s písničkou Čížečku čížečku. Po menších úpravách se mohlo začít natáčet už doopravdy. Paní Bohušová rázně zavelela, první metry materiálu se začaly odvíjet a zachytávaly na svou citlivou vrstvu výkony malých tanečníků. Po několika natáčecích sekvencích se sálem ozvalo „Dobrá, tuhle beru“ a malý tanečníci si mohli jít spokojeně odpočinout po dobrém výkonu. Na plac již přicházejí další tanečníci s písničkou Utíkej, Káčo. Některé pasáže tanců se musely přetáčet a třeba až na počtvrté se vše povedlo dle představ jak paní Bohušové, tak i tanečníků.
Na kazetě se můžeme přesvědčit, že lidové tance nejsou jen dívčí záležitostí. Na řadě je písnička Jsou mlynáři… a chlapci již tancují. Klukům to jde dobře. Stačí pár zkoušek a už se jede na ostro. Natáčení, zdá se, probíhá zatím bez potíží. Nezakřikněme to však. Malí tanečníci mají pohov a starší tancují a zpívají Holku kovářovou. Vloudila se malá chybička, a tak se musí točit znovu. S Heličkou jsou středem pozornosti zase ti mladší. Na trnky opět tančí starší. Všechno jede jak na drátku , k páté hodině se točí Pasačka.
Z dětských očí čiší únava, přesto se drží statečně. Je třičtvrtě na šest a stále se zkouší a po té se točí Švec. Odbyla šestá hodina a ze Zámečku se linou tóny Husara. Toho tančí jen jeden pár – Lenka Zrostlíková a David Randák.
Kolem čtvrt na sedm natáčení skončilo. Zhasínají světla, uklízí se technika, unavení, ale spokojení tanečníci se převlékají a vyrážejí k domovům.

Po natáčení jsme položili několik otázek paní Bohušové.
Jak se Vám natáčelo s naším dětským souborem?
Bylo to moje první natáčení s dětmi a spolupráce byla velice dobrá. S dětmi je to vždy těžší než s dospěláky, ale tady byla znát profesionalita všech tanečníků, takže vše proběhlo bez větších zádrhelů."
Za jakým účelem kazetu natáčíte?
"Videokazeta má sloužit učitelům ve školkách jako pomůcka pro výuku českých lidových tanců. Děti by tak měly dostat praktickou ukázku a výuka by měla být lehčí a zábavnější."

Hlavní strana Akce Zkoušky Historie Fotogalerie