Vánoční tančení 2002

Natáčení výukové kazety pro mateřské školy s paní Jitkou Bohušovou máme za sebou a Vánoce se kvapem blíží. Vánoční čas je časem různých setkání, posezení, pohody, klidu a dobré nálady. Rozhodli jsme se proto, že i my přispějeme k této atmosféře. Znamenalo to sice méně klidu pro naše vystupující, ale o to více pohody pro diváky.

Poslední školní den jsme zpestřili našim školákům na Vánoční besídce v místním kině. Byla to taková poslední zkouška před prvním veřejným vystoupením s naším novým programem, které mělo být o den později v Zadní Třebani. 21.12.02 tam pořádala redakce Naše noviny společně s obcí “Předvánoční posezení” pro místní i přespolní občany. Byla to poslední společenská akce v tomto roce, kde se setkaly všechny folklorní soubory z okolí.

Je poslední sobotní odpoledne před Štědrým dnem, přípravy na Vánoce vrcholí v každé domácnosti, ale dnes odpoledne hospodyňky odkládají zástěry a pantátové oblékají sváteční šat. Společně pak chvátají na třetí hodinu do kulturního domu, kde je čeká směsice lidových písní a tanců. Najdou zde i něco z kabaretních šlágrů. Ale to už odbíjí třetí hodina a pan starosta nás vítá a představuje jednotlivé účinkující.

Jako první vystupují Notičky včetně své přípravky - Malých notiček. Po jejich pásmu vánočních písniček a tanečků je již na pódiu vše připraveno pro naše nejmenší naděje.

Pravidelní návštěvníci našich vystoupení ihned při prvních tónech poznávají, že se bude jednat o něco nového. A mají pravdu. Naše nové pásmo právě začíná poprvé před širokou veřejností. Poprvé také vtančí na prkna naše malé tanečnice. Trocha nejistoty, trocha hledání mikrofonu. Tichý, ale rázný pokyn Lídy Chroustové dostává malé tanečnice do reality a již jde vše ráz na ráz. Z nejistých dětí se stávají ostřílení vystupující a do sálu zaznívají první tóny lidových písniček. Hned v první písničce si děti hrají Na paní tetu a jdou k muzice. A u muziky se samozřejmě musí tančit, a tak jsou vidět i první taneční krůčky tohoto klíčkovského potěru. Nezůstává u jedné písničky a mladí pokračují Lucií, říkadly, Přilétnuvší vránou. V závěru svého prvního vystoupení, při písničce Strašidla, se malé tanečnice na pódiu potkávají s opravdovými strašidly. Ale to již na pomoc přicházejí ostřílené tanečnice Klíčku a společně zakončují úvodní část programu písničkou Hopsa pacholátka.

Na jevišti dochází k prudkému obratu. Ladné dívčí pohyby střídají divocí mladí pasáci ovcí a při tónech písně Hajduch předvádějí své bojové umění na koních. Své pasácké hole používají ke všemu možnému, jen ne k pohánění ovcí. Pohánějí se jimi navzájem, šermují, či dokonce je používají jako hrazdu. Jestliže se domníváte, že je na pódiu parta nevycválaných výrostků, a že místo folklóru zavládl chaos, tak se velice mýlíte. Vše má svůj řád, vše probíhá v rytmu Hajduchu a kluci mohou předvést svoji mrštnost, šikovnost a i trochu té akrobacie. Jak se říká : "Všeho s mírou" , a tak je i poslední náruživý tanečník navlečen na tyč a za obrovského aplausu publika odnesen do zákulisí.

Atmosféra se zklidňuje. To již děvčata roztáčí své sukně při písničce Hej, koleda. V rukou se jim objevují, jak jinak na Vánoce, ořechy, které se proměňují v hudební nástroj a zvýrazňují rytmus skladby. Opět se objevují naši pasáci, což oznamují první tóny písně Pásli ovce. Chlapci se nám při Hajduchu pěkně vydováděli a nyní jsou jak beránci. To se v zákulisí líbí děvčatům, takže hned na Hej pantáto se přidávají a s chutí se zatočí s chlapci v kole.

Scéna pomalu utichá, na pódiu se objevuje adventní věnec a vystoupení Klíčku graduje do finále. Vánoční intermezzo a česká středověká píseň Den přeslavný ukončuje celé vystoupení. Děvčata symbolicky předávají divákům adventní věnec a celý soubor se sborovým zpěvem i tancem loučí s obecenstvem. Dlouhotrvající potlesk naznačuje, že se nové pásmo povedlo, nejen po stránce choreografické, ale i co se vlastního vystoupení týká.

Tanečníky Klíčku na jevišti již vystřídal Třehusk a jeho kabaret. Ale to již malí tanečníci nevnímají. Tlačí se u občerstvení a rozebírají si své zasloužené vánoční dárky, které dostali pod pomyslný vánoční stromeček za své celoroční snažení.

Večer, cestou domů nasávám vánoční atmosféru, prohlížím si vyzdobená okna, rozsvícené stromečky na zahradách a už se pomalu těším na Ježíška. Než však přijde, čeká nás ještě jedno vystoupení. Tak rychle do postele, ať jsme na zítra fit a můžeme také v Řevnicích pod vánočním stromem předvést bezchybný výkon.

Po zlatonedělním obědě se všichni malí Klíčci scházejí v prostorách řevnické dobročinné organizace Náruč. Dnes se nebude jen tančit, ale bude i malá dramatická předehra: Romance štědrovečerní od Jana Nerudy. Dobromyslnou historku o tom, jak se sv. Petrovi zdá sen o narození Ježíška, který má některé běžné lidské vlastnosti, připravili žáci 3.B za asistence Klíčku.

Vzhledem k malým prostorám, které jsou navíc plné diváků, musí někteří tanečníci odpočívat v zákulisí a ti co jsou zrovna na scéně, musí tancovat méně rozmáchle, aby omylem někoho z přihlížejících neporazili. Celý program se shoduje se včerejším vystoupením v Zadní Třebani. Až na jednu maličkost v závěru. Tentokráte děvčata nepředávají adventní věnec pouze symbolicky, ale dnes končí tento symbol Vánoc v rukách pana starosty. Je to pomyslná tečka za letošním rokem.

Ještě se rozloučit, popřát si hezké Vánoce a už hurá domů na toho dlouho očekávaného Ježíška.Hlavní strana Akce Zkoušky Historie Fotogalerie