Vánoce 2003

Blíží se konec roku a po náročném celoročním programu je tady ještě náročnější závěr sezóny v podobě vánočního programu. Celý maratón je letos zahájen v Toulcově dvoře na Mikulášských trzích. Toulcův dvůr je známé ekologické centrum v Praze 4, které je proslulé svými akcemi. I Mikulášské trhy jsou plné krásných stánků s ruční tvorbou a vánoční tématikou, mezi kterými se proplétá velké množství návštěvníků. Vše se odehrává ve velkých prostorách bývalých koníren, které poskytují prostor pro lidová řemesla i pro vystoupení folklorních souborů. V rohu budovy je vytvořeno malé, ale dostatečné jeviště, kde může Klíček předvést své umění. Nejsme tady jen my, a tak hned po příjezdu můžeme shlédnout vystoupení dalšího dětského souboru z Prahy. Ale to už pomalu přichází řada na nás, a tak na pódium nastupují ti nejmenší, kteří zahajují náš program. Dneska se jedná o zkrácenou verzi celého vystoupení, ale i tak mají naši mladí tanečníci v Praze úspěch.
13.12.03 jsme měli vystupovat ve sdružení Náruč v Řevnicích, ale nepřízeň počasí vše překazila. Hned následující den se ovšem naplánovaný program naplnil a všichni tanečníci se mohli po mimořádné zkoušce sejít na vánoční besídce. Děti si nejen vyměnily dárky, ale mohly se i pořádně vyřádit na parketu a dokonce i shlédnout pár scének, které si sami připravily. Pod pomyslným stromečkem na ně čekalo překvapení v podobě nového letáku Klíčku a trika s logem Klíčku, která jim přinesla víla až z Čertova jezera, kde děti trávily letošní soustředění. Podle toho, co mají děti v podvečer na sobě se zdá, že se trika líbí.
Vánoce jsou již opravdu za humny, zbývá jen zlatá neděle, a tak je třeba se rozloučit i s letošním školním rokem a s kamarády spolužáky. 19.12.03 se tak dvakrát scházíme v řevnickém kině. Dopoledne je vánoční koncert jen pro dítka školou povinná a pro jejich učitele. Večer se již kinosál plní rodiči, prarodiči a ostatními dospěláky, aby shlédli celé pásmo, které si připravili žáci naší školy. Od nejmenších, až po ty vzrostlejší. Klíčku patří čestné místo v programu. Na jeviště děcka vtancují poslední, jako vyvrcholení večera. A opravdu je se na co dívat. Mimořádné zkoušky jsou znát a na jevišti se již neobjevuje nejistota ani u nejmenších účinkujících. Vystoupení je odměněno dlouhotrvajícím potleskem plného hlediště.
Většinu vystoupení máme tímto za sebou, ale vyvrcholení druhé poloviny letošního roku nás teprve čeká. Je to hned další den po školním vystoupení, v sobotu 20.12.03 v Zadní Třebani. Stejně jako v minulých letech byl i letos Klíček pozván na již tradiční "Předvánoční posezení" v Zadní Třebani. Je to vyvrcholení vánočních vystoupení a dle toho se také Klíček připravil. Jak již mohl nový leták o Klíčku napovědět, navázal náš soubor spolupráci dětskou lidovou muzikou Hájíček z Prahy 4. A právě Zadní Třebaň měla být svědkem premiéry společného vystoupení.
Do vystoupení zbývají ještě tři hodinky,ale v sále je již rušno. Tak nějak jsem si dovedl představit, jak vypadá a hraje dětská muzika, ale realita mi vyráží dech. A to jsme teprve na zkoušce. Ve tři hodiny odpoledne je již sál nabitý k prasknutí, a tak Předvánoční posezení může začít. Po úvodním slovu pana starosty, gratulacích jubilantům předvádějí své umění zadnotřebanští školáci a školkaři. Po nich již nastává čas pro klíčkovskou droboť a následně i pro zkušené tanečníky. První část programu je ozvučena jen reprodukovanou hudbou jako u většiny představení, ale po první části již přichází na řadu ono velké překvapení – lidová muzika Hájíček. Už velikost souboru vzbudí v řadách diváků lehký údiv. Ten je ovšem dokonán při prvních tónech úvodní skladby. V sále to zaduní jak ve filharmonii a je jasné, že to bude hned o něčem jiném, než z reproduktoru. Živá a dokonalá muzika povzbudila i tanečníky a jejich projev je živelnější a uvolněnější. Mezi muzikanty svírá basu Martin Hauptmann, který celé hudební pásmo zkomponoval a muzice vypomohl za zraněného dětského basistu. Nová, ještě nikde nepředváděná část programu je úchvatná. Andělé, Panna Maria, Josef či pastýři se střídají na jevišti a provázejí nás až k Betlému, kde v chudé pastoušce začal nový život. Písně a tance se střídají s říkadly a dramatickým přednesem, vše má spád a působí naprosto přirozeně. Klobouk dolů před choreografií souboru. Bohužel vše rychle utíká a půlhodinové vystoupení pomalu končí. Doznívají poslední tóny řízné muziky a účinkujícím nezbývá nic jiného, než se rozloučit s bouřícím publikem a pomalu myslet na nadcházející svátky.

Jako vždy, příjemné věci rychle utíkají, a tak se ani nenadějeme a bude tady další rok, rok 2004. V tomto roce nás opět čeká spousta práce, příprav a hodně vystoupení. Na co se můžeme těšit?
Hned ve druhé polovině ledna, pětadvacátého, nás čeká vystoupení na "Plese s Lučinkou" v kulturním domě Mlýn v Praze 4, kde budeme nejen vystupovat, ale i vyučovat country tance ostatní děti. 21. února je na řadě již tradiční Masopust v Zadní Třebani a o měsíc později, 20.03.04 si můžeme zatancovat na "Klíčkovském plese", kde nám děti určitě opět předvedou nějaké to překvapení v podobě předtančení.
A pak už se rozjede dlouhá šňůra akcí a vystoupení:
28.02.04 - Maškarní bál sdružení Náruč v Zámečku
27.03.04 - Velikonoční jarmark v Toulcově dvoře
28.03.04 - Tancování s Klíčkem a vynášení Mořeny
09.05.04 - Folklorní festival v Tuchlovicích
22.05.04 - Máje Lety
29.05.04 - Máje Zadní Třebaň
30.05.04 - Máje Řevnice
04.06.04 - Slavnosti na Zámku v Mníšku

První půlka letošního roku, nebo chcete-li konec školního roku 2003/2004 bude zakončena obvyklým letním soustředěním Klíčku ve dnech 14. – 21. 08.2004.

Hlavní strana Akce Zkoušky Historie Fotogalerie