Vynášení mořeny 8.4.2001

Děti z Klíčku pohřbily Mořenu
Řevnice, Zadní Třebaň - "Neseme Mořenu, na vrchu červenú," ozývalo se uplynulou neděli Řevnicemi. Třicet tanečníků z místního dětského souboru Klíček spolu se svou vedoucí Lídou Chroustovou a věrnými příznivci navázalo na staročeskou tradici a přivítali jaro hozením figuríny Mořeny do Berounky.
"Letos podobnou akci pořádáme poprvé a bohužel nám nepřeje počasí," obracela se poněkud bezradně k deštivé obloze vedoucí Klíčku. Přesto společně s dětmi promoklá zatančila před příchodem k řevnickému mostu pár tanečků i obyvatelům domu pro seniory.
V čele průvodu nesli malí tanečníci postavu Mořeny - smrtky v nadživotní velikosti, kterou speciálně pro tuto příležitost vyrobila paní Hlaváčková. Figurína symbolizující zimu měla místo rukou a nohou slámu, na hlavě červený šátek. Děti v průvodu recitovaly a zpívaly. "Čerpali jsme z knihy Karla Plicky Český rok," řekla Chroustová. "Uvažovali jsme o tom, jestli Mořenu odstrojit. Bylo nám totiž líto toho červeného šátku. Nakonec jsme ji ale do Berounky hodili celou."
Po 'pohřbení' Mořeny mladí tanečníci symbolicky skoncovali se zimou. Za houslového doprovodu Miroslava Cvancigera předvedli i první jarní tanečky se stonky zlatého deště a zelených větviček.

Hlavní strana Akce Zkoušky Historie Fotogalerie