Vystoupení ve skanzenu v Kouřimi 8.4.2006

Vyvážení smrtholky - skanzen v Kouřimi
Tentokrát vyrazil o víkendu dětský folklorní soubor Klíček do města Kouřimi, aby zde letos naposledy pohřbil mořenu. Již na kouřimském nádraží, po příjezdu historického motoráčku bylo jasné, že na to nebude sám. Z vagónů vystupují zástupci jednotlivých obcí a s nimi i další paní zimy. Průvod městem tak vedou hned čtyři velké a mezi lidmi se krčí ještě mnoho malých mořen.
Na historickém náměstí již víme, že dnes mořeny nezmizí ve vlnách chladných vod, ale naopak se budou pálit na připravené hranici. Kolem ohně jsou připraveny další mořeny z ostatních měst, takže na konci obřadu na hranici hoří přes deset vládkyň nečasu. Jen ta klíčovská byla tentokrát uchráněna před plameny a s celým souborem i přihlížejícími diváky se přesouvá do skanzenu lidových staveb, kde na ni čeká ještě jedno, letos již poslední, vystoupení.
Mořena, již značně znavena nádherným jarním počasím a hřejícím sluncem, je pronášena v čele průvodu mezi lidovými staveními. Na tři stovky přihlížejících lidí se tak mohou důstojně rozloučit se zimou a v hřejivém jarním odpoledni v klidu shlédnout i celé vystoupení Klíčku v přírodním amfiteátru.

Pozvánka

Hlavní strana Akce Zkoušky Historie Fotogalerie