Ples Klíčku 19.3.2005

Článek NN: Letošní zahájení plesu obstarali rodiče
Je tady opět závěr plesové sezóny a s ním i již tradiční ples Folklorního souboru Klíček a Základní školy Řevnice.
U vchodu čeká na návštěvníky uvítací drink a můžeme pomalu vkročit do velikonočně vyzdobeného sálu. Lidové motivy pastýřů s beránky a pomlázkami, venkovských děveček s velikonoční koledou pro své protějšky navozují náladu blížících se svátků. Na pódiu je již připravena hudba. Dnes to není ledajaká muzika, ale sám Velký taneční orchestr Václava Zelinky. Pódium Lidového domu dnešní večer doslova praská ve švech pod náporem dvaceti špičkových hudebníků.
Přesně v osm hodin se mikrofonu ujal Miloš Chroust - náš dnešní průvodce celým večerem - a svým osobitým způsobem nás seznámil s programem. Mezi humorem a fakty nechyběla ani chvilka, kdy jsme všichni vzpomenuli na památku nedávno zesnulé paní Křivánkové, která patřila neodmyslitelně ke kulturnímu životu Řevnic. Ale už zaznívají první tóny svižné taneční hudby, které nenechávají snad nikoho v klidu. To potvrzuje i ojedinělý jev českých plesových sezón, a to nabitý taneční parket již při první skladbě večera.
O půl deváté přichází na řadu první překvapení dnešního večera. Diváci očekávali již tradičně malé tanečníky z Klíčku s nějakou novinkou, ale na parket přicházejí místo dětí jejich rodiče a sálem zaznívají první tóny honosné polonézy. Pro vlastníky černobílého tisku Našich novin bych uvedl, že oni jsou celí v černém, jak se na gentlemany sluší a patří. Smokingy jsou doplněny elegantním bleděmodrým motýlkem. Ony přicházejí v modrých róbách s dlouhými hedvábnými bleděmodrými šálami. Bohužel vám nemohu popsat dojmy z předtančení, jelikož s prvním tónem skladby začínám poctivě odpočítávat raz, dva, tři, raz, dva, tři a takto pokračuji plných pět minut. Podle ohlasu obecenstva ale mohu snad napsat, že se nám to povedlo. Poprvé tak na plese šli rodiče příkladem svým dětem.
Ty se ovšem nenechaly zahanbit a o několik desítek minut později prozářily celý sál svěže žluté honosné šaty z dílny Ivany Zrostlíkové, které se rozevlály v rytmu valčíku. Radost dětí z tance, jejich ladnost a hravost okamžitě navodily atmosféru jara, které již doslova klepalo na dveře a díky Klíčku tak vstoupilo do Řevnic o pár hodin dříve, než kážou zvyky astronomické. Aby toho nebylo málo, přidaly větší děti ještě něco málo z Rebelů. To už nebyla zase taková novinka, ale právě již zvládnuté, perfektně synchronizované taneční kroky slečen a mladíků byly tou pravou třešinkou na tanečním dortu. Boba, kterého si děvčata nakonec odnášejí v náručích, doprovázel obrovský aplaus v sále.
Všichni jsou dobře naladěni a předtančení jim evidentně zvýšilo chuť na tanec, jelikož nyní jen málokdo sedí u stolu a na tanečním parketu je pěkně přeplněno.
Dalším lákadlem pro tanečníky je dámská volenka. Letos je tu však další změna. Dámy za odměnu od svých partnerů nebudou obdarovány vitamíny v podobě pomerančů, ale vzhledem k tomu, že všechny tanečnice jsou velice šik, mohou si dovolit přijmout i nějakou tu sladkost. Paní Alena Kenclová pro ně připravila povidlovo-tvarohové koláčky s drobenkou náramné chuti, což se potvrdilo v téměř okamžitém vymizení těchto kulatých exemplářů z ošatky. Údajně pak v zákulisí a v temných koutech probíhalo i kupčení a směnečné obchody. Ale to jsou jen neověřené zprávy, ovšem z důvěryhodných zdrojů.
Na oficiálním programu nám již zbývaly jen dva body: tombola a vylosování tří hlavních cen v půlnoční loterii vstupenek. Myslím si, že obé proběhlo ku spokojenosti všech přítomných, jelikož každý lístek do tomboly vyhrával a půlnoční ceny byly krásné. Všechny tančící děti z Klíčku děkují paní učitelce Niklové za dvoupatrový dort, který o půlnoci vyhrála a vzápětí ho věnovala malým tanečníkům za jejich vystoupení.
IV. Ples Folklorního souboru Klíček a Základní školy Řevnice pomalu končí, sál se vyprazdňuje. Hudebníci pomalu sklízejí své nástroje a nám nezbývá, než se vydat poslední zimní nocí, nebo chcete-li raději prvním jarním ránem k domovům

Hlavní strana Akce Zkoušky Historie Fotogalerie